Do majątku wspólnego należą w szczególności:
pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z…
Data utworzenia: 21 października 2006
Zawarcie małżeństwa rodzi w polskim systemie prawnym różne doniosłe skutki. Jednym z nich jest związanie małżonków ustrojem majątkowym podlegającym regulacjom ustawowym, określanego także mianem wspólności ustawowej.
Data utworzenia: 11 grudnia 2012
Wielkimi krokami zbliża się nie tylko letnia sesja egzaminacyjna, ale również termin kolokwium przeprowadzanego w ramach aplikacji prawniczych. Dzisiejsze opracowanie dedykujemy zarówno aplikantom, jak i studentom. Dotyczy ono zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego, a konkretnie konsekwencji prawnych odwołania darowizny rzeczy objętej małżeńską wspólnością…
Data utworzenia: 23 czerwca 2016
Dla wielu studentów nadal trwa gorący czas sesji egzaminacyjnej. Ci, którzy przygotowują się do egzaminu z prawa rodzinnego i opiekuńczego nie mogą zapomnieć o umownych ustrojach majątkowych. Poniższy skrypt zawiera wszystkie potrzebne informacje, jakie musi posiadać student przystępujący do egzaminu.
Data utworzenia: 11 lutego 2016
W większości krajów Unii Europejskiej rozdzielność majątkowa jest ustrojem ustawowym.
W polskim prawie rodzinnym natomiast, zasadą jest, że wraz z zawarciem małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa. Czasami jednak istnieją
Data utworzenia: 2 października 2012
Zawarcie małżeństwa rodzi szereg różnych skutków prawnych. Jednym z nich jest powstanie tzw. ustawowej wspólności majątkowej pomiędzy małżonkami. Oczywiście jest to ogólna zasada, która nie musi znaleźć zastosowania jeśli małżonkowie nie zechcą posiadać majątku wspólnego.
Data utworzenia: 13 czerwca 2013
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje zamknięty katalog czynności prawnych, do których dokonania potrzebna jest zgoda drugiego małżonka.
Data utworzenia: 4 lipca 2017
Zgodnie z treścią art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje
Data utworzenia: 31 lipca 2013
Zawarcie małżeństwa powoduje powstanie ustawowej wspólności majątkowej. Od tej pory przedmioty majątkowe nabywane przez każdego z małżonków zostają objęte współwłasnością. Ustawodawca przewiduje jednak, że małżeński ustrój majątkowy może przybrać zupełnie inną postać – rozdzielności majątkowej.
Data utworzenia: 29 października 2013
Rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami może powstać na skutek różnych zdarzeń – umowy zawartej w formie aktu notarialnego, z mocy samego prawa lub na skutek orzeczenia sądowego. W tym ostatnim przypadku, sąd może postanowić o rozdzielności z tzw. mocą wsteczną, czyli z określeniem daty, od której zaczyna obowiązywać. Niezależnie od…
Data utworzenia: 22 sierpnia 2013