Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze jest jednym z aktów prawnych, którego znajomość jest wymagana na tegorocznych egzaminach wstępnych na aplikacje korporacyjne. W praktyce pytania pochodzące z tej dziedziny prawa stanowią niewielką część całego testu egzaminacyjnego, warto jednak przypomnieć sobie jej najważniejsze…
Data utworzenia: 18 września 2013
Przedmiotem zadania z prawa gospodarczego na egzaminie radcowskim w 2017 roku była umowa pożyczki.
Data utworzenia: 27 kwietnia 2017
Nie tylko od zawarcia umowy spółki ale także i od wniesienia czy podwyższenia wkładów spółka zapłaci podatek od czynności cywilnoprawnych. Deklarację PPC-3 trzeba złożyć w terminie 14 dni, uiszczając 0,5 proc. podatku.
Data utworzenia: 14 lutego 2014
Dziś przypomnimy ważne zagadnienie z prawa cywilnego – dział spadku. Czy wiesz, że może występować w dwóch formach? Obie wiążą się oczywiście z konkretnymi kosztami. Przeczytaj, a dowiesz się wszystkiego na ten temat.
Data utworzenia: 2 czerwca 2015
Jeśli wspólnik udzieli spółce cywilnej pożyczki, zapłaci od niej podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten może obniżyć koszty firmy, jednak dopiero w momencie zbycia praw majątkowych wynikających ze zbycia udziału w spółce.
Data utworzenia: 3 kwietnia 2014
Przedstawiony poniżej kazus bierze za przedmiot podstawowe zasady likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Data utworzenia: 5 grudnia 2014
Instytucje zachowku i darowizny należą do dwóch gałęzi prawa cywilnego. Pierwsza wiąże się bezpośrednio z prawem spadkowym, druga zaś dotyczy części zobowiązań Kodeksu cywilnego. Warto w tym miejscu podkreślić, że zarówno zachowek jak i darowizna mogą występować w tej samej materii – dotyczy to oczywiście ustalania prawa do zachowku.
Data utworzenia: 17 października 2013
Pomyłki zdarzają się wszędzie, nawet w organach administracji publicznej. Czy oznacza to, że za brak kompetencji urzędniczej musisz ponosić winę? Absolutnie nie, prawo pozwala bowiem wówczas, abyś starał się o słuszne odszkodowanie – wszak błąd nie nastąpił z Twojej winy. Jest tylko jeden haczyk – musisz spełnić kilka warunków.
Data utworzenia: 25 kwietnia 2014
Konstrukcja prawna umowy darowizny zawarta w Kodeksie cywilnym przewiduje różnorodność form takiego zobowiązania. Oczywiście musimy pamiętać, że w przypadku gdy jej przedmiotem jest nieruchomość, darowizna będzie skuteczna wyłącznie, gdy zostanie dokonana w formie aktu notarialnego. Wykonanie darowizny nie zawsze będzie oznaczało, że obdarowany…
Data utworzenia: 29 kwietnia 2013
Kodeks spółek handlowych przewiduje, że spółkami osobowymi są spółki jawna, partnerska, komandytowa oraz komandytowo-akcyjna. Cechą wspólną powyższych podmiotów jest osobista praca wspólników w przedsiębiorstwie danej spółki. Spółki osobowe mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać…
Data utworzenia: 6 czerwca 2013