Wartość przedmiotu sporu to kwota, której oznaczenie stanowi jedno z formalnych wymagań pozwu w sprawach majątkowych. Prawidłowo wyliczona wartość przedmiotu sporu ma bowiem wpływ na wiele kwestii związanych z daną sprawą. Ogólne zasady dotyczące sposobu jej obliczania regulują przepisy art. 19-26 Ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania…
Data utworzenia: 26 lutego 2014
Luty to czas, w którym zdecydowana większość dzieci wyjeżdża na zimowe ferie. Nie zawsze jednak taka wycieczka okazuje się spełnieniem marzeń, szczególnie wtedy gdy organizator nie wywiązał się z zaplanowanych atrakcji, lub co gorsza naszemu dziecku stała się krzywda. W takiej sytuacji mamy pełne prawo reklamowania nieudanych ferii – nawet…
Data utworzenia: 10 marca 2014
Zobowiązania stanowią dużą część prawa cywilnego – mają też swoje szczególne miejsce w Kodeksie cywilnym. Niezależnie od tego jeśli zapytamy kogoś o definicję prawną tego terminu, udzielenie poprawnej odpowiedzi może stanowić pewien problem. Ustawa określa co prawda kiedy mamy do czynienia ze zobowiązaniem, jednak jak przełożyć to na zwyczajny…
Data utworzenia: 14 kwietnia 2014
Rejestracja samochodu jest niezbędna, aby mógł on w pełni legalnie poruszać się po polskich drogach. Cały proces rejestracyjny może przebiegać bardzo szybko, gdy nabywamy nowe auto prosto z salonu albo gdy wiemy jakich formalności musimy dopełnić. W poniższym artykule dowiecie się jak sprawnie zarejestrować samochód i ile będzie to kosztowało.
Data utworzenia: 29 kwietnia 2014
Legalność zatrudnienia wiąże się z szeregiem obowiązków, które w praktyce obciążają przede wszystkim naszego przyszłego pracodawcę. Podstawową kwestią jest oczywiście zawarcie pisemnej umowy o pracę, a także zgłoszenie pracownika do ZUS (czasem także do NFZ) czy opłacanie składek na Fundusz Pracy. Niezrealizowanie obowiązków przez pracodawcę…
Data utworzenia: 28 stycznia 2013
Polski system ubezpieczeń społecznych opiera się o przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Powyższy akt prawny zawiera w sobie informacje dotyczące szeregu różnych form ubezpieczeń obowiązującym w naszym kraju. Warto przy tym wiedzieć, że dosyć niedawno ustawa ta przechodziła swoją nowelizację.
Data utworzenia: 29 sierpnia 2013
Użytkowanie wieczyste to prawo podmiotowe dotyczące nieruchomości gruntowej. Ustawodawca nadaje mu odrębny charakter, dlatego też nie możemy zakwalifikować go ani do prawa własności ani do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Dokładną regulację użytkowania wieczystego możemy odnaleźć w Kodeksie cywilnym.
Data utworzenia: 30 września 2013
Czy wiesz czym są ograniczone prawa rzeczowe? Przygotowując się do egzaminu wstępnego na jakąkolwiek aplikacje prawniczą, z pewnością znasz odpowiedź na to pytanie. Przypomnimy sobie zatem najważniejsze informacje dotyczące tych praw.
Data utworzenia: 10 września 2014
Dziś artykuł dla wszystkich osób przygotowujących się do egzaminu z prawa cywilnego. Ograniczone prawa rzeczowe są ważną częścią prawa rzeczowego – przypomnimy Wam najważniejsze informacje w tym zakresie.
Data utworzenia: 17 grudnia 2014
Sesja egzaminacyjna coraz bliżej. Dzisiejsze opracowanie poświęcamy prawu handlowemu oraz zagadnieniu spółek osobowych i kapitałowych.
Data utworzenia: 8 stycznia 2015