Początek roku to czas, w którym biura podróży zaczynają promować nowe oferty wyjazdów wakacyjnych. To dobra okazja dla tych, którzy polują na okazje, ponieważ mogą wówczas zaoszczędzić ok. 30 – 40 proc. Trzeba jednak uważać, gdyż umowy podpisywane z biurem podróży mogą zawierać kruczki prawne. Na co zwrócić uwagę, decydując się na…
Data utworzenia: 15 stycznia 2013
Praca w niepełnym wymiarze to każde zatrudnienie pracownika poniżej wymaganej ustawowo liczby godzin, czyli poniżej 40 godzin tygodniowo. W wielu przypadkach korzystają z niej specjaliści, kobiety wychowujące dzieci, uczniowie, czy emeryci. Czasem jest to jedyna forma zatrudnienia dostępna w danej chwili dla pracownika. Należy jednak pamiętać, że…
Data utworzenia: 16 stycznia 2013
Zgodnie z przepisami prawa cywilnego zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o szkodzie. Jeżeli jednak wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okaże się niemożliwe, wówczas…
Data utworzenia: 29 stycznia 2013
Każdy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo do uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników i wykonywać na nim prawo głosu. Nie musi jednak realizować tego osobiście i może ustanowić w tym celu pełnomocnika. Zagadnienia związane z tym tematem regulują art. 243 i 244 Ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych…
Data utworzenia: 21 lutego 2013
Przystąpienie do długu jest instytucją prawa cywilnego, która ogólnie rzecz biorąc polega na przejęciu odpowiedzialności za cudzy dług przez osobę trzecią. Jednocześnie dłużnik nie staje się wolny od obowiązku realizacji swojego zobowiązania. Przystąpienie do długu przez jakąkolwiek osobę trzecią tak naprawdę wzmacnia pozycję wierzyciela…
Data utworzenia: 13 marca 2013
…
Data utworzenia: 29 kwietnia 2013
Możliwość wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniona od okresu na jaki została zawarta, oraz od zastrzeżenia umieszczonego w treści podpisywanej umowy. Nie zawsze można wypowiedzieć umowę o prace zawartą na czas określony.
Data utworzenia: 13 maja 2013
Powstanie stosunku zobowiązaniowego wymaga dla swej skuteczności istnienia dwóch stron zawartej umowy – wierzyciela i dłużnika. Ogólnie rzecz biorąc powyższe podmioty mają podobny zakres praw i obowiązków w zakresie umówionego świadczenia. Polski system prawny pozwala przy tym, aby swobodnie, choć pod pewnymi zastrzeżeniami, zmieniać strony…
Data utworzenia: 6 czerwca 2013
Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki, co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność, co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.
Data utworzenia: 17 lipca 2013
Umowa najmu należy do kategorii nazwanych umów cywilnoprawnych. Oznacza to zatem, że jej dokładną regulację odnajdziemy w polskim Kodeksie cywilnym. Ustawa ta zawiera w sobie nie tylko przepisy odnoszące się do konkretnych praw i obowiązków najemcy
Data utworzenia: 18 lipca 2013