Prawa autorskie należą w pierwszej kolejności do twórcy danego utworu. Oczywiście nie dotyczy to utworów zbiorowych, czy też sytuacji, w której autor przenosi prawa własności na rzecz innej osoby. W niektórych przypadkach twórca chciałby udostępnić prawa do swojego dzieła przy jednoczesnym zachowaniu pełnego prawa własności. Taką możliwość…
Data utworzenia: 2 maja 2013
Prawo własności należy do kategorii zbywalnych i dziedzicznych praw rzeczowych. W swej konstrukcji jest to jedno z najsilniejszych praw na gruncie Kodeksu cywilnego. Przeniesienie własności jakiejkolwiek rzeczy może być jednak dokonane w różnych formach. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do tego co jest przedmiotem naszej własności.
Data utworzenia: 8 maja 2013
Zastaw rejestrowy, jako ograniczone prawo rzeczowe jest jednym z najbardziej znanych sposobów zabezpieczenia roszczeń. Zastaw ma na celu zabezpieczenie wierzytelności w przedmiocie rzeczy ruchomych oraz zbywalnych praw majątkowych. Należy jednak pamiętać, że zastawem rejestrowym nie możemy zabezpieczyć nieruchomości.
Data utworzenia: 3 czerwca 2013
Co ma zrobić właściciel nieruchomości, przez którą ma przebiegać planowana przez przedsiębiorcę przesyłowego inwestycja w postaci np. budowy linii wysokiego napięcia, bądź gdy inwestycja taka znajduje się już na danej nieruchomości? Może oczywiście nie wyrazić zgody na takie działania przedsiębiorcy przesyłowego. W takiej sytuacji musi liczyć…
Data utworzenia: 4 czerwca 2013
Pracodawca i pracownik mogą związać się umową o zakazie konkurencji, która będzie obowiązywać pracownika po zakończeniu stosunku pracy – reguluje to Kodeks pracy (dalej KP) w art. 101[2].
Data utworzenia: 13 czerwca 2013
Zakupy dokonywane w sieci cieszą się w naszym społeczeństwie coraz większą popularnością. Nic dziwnego, skoro sklepy internetowe kuszą dużą ilością przeróżnych towarów i to po znacznie niższej cenie, niż w przypadku tradycyjnych sklepów. Robiąc zakupy online pamiętajmy jednak o zachowaniu daleko posuniętej ostrożności, ponieważ nie zawsze…
Data utworzenia: 3 lipca 2013
1 na 16 studentów wynajmuje mieszkanie z wyższej półki – wynika z danych Lion’s Bank i Home Broker. Częściej wybieraną opcją przez osoby zamożne jest zakup mieszkania dla dziecka wybierającego się na studia.
Data utworzenia: 27 sierpnia 2013
Umowa o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych stanowi umowę prawa pracy, związaną z umową o pracę, lecz od niej odrębną (niestanowiącą części umowy o pracę). Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i
Data utworzenia: 2 września 2013
Zgodnie z art. 778 Kodeksu cywilnego roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany - od dnia, kiedy miał być wykonany. Należy jednak pamiętać, że w myśl art. 75 Prawa Przewozowego dochodzenie roszczeń w postępowaniu sądowym przysługuje przewoźnikowi po bezskutecznym…
Data utworzenia: 21 października 2013
Przygotowujesz się do egzaminu z prawa handlowego? Powtórz najważniejsze informacje dotyczące spółki partnerskiej!
Data utworzenia: 21 grudnia 2014