Umowa najmu należy do kategorii nazwanych umów cywilnoprawnych. W związku z tym jej pełna regulacja znajduje się w przepisach Kodeksu cywilnego – pamiętajmy jednak, że to wynajmujący i najemca mają decydujące zdanie w kwestii ustalania postanowień
Data utworzenia: 16 października 2013
Zważyć należy, że na mocy art. 22 Kodeksu Pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Zatrudnienie w warunkach określonych powyżej…
Data utworzenia: 21 października 2013
Tematem dzisiejszego kazusu jest prawo pracy. Sprawdzimy kiedy zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony będzie równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreślony i kiedy wyżej wymieniona zasada nie znajdzie zastosowania. Zapraszamy do lektury.
Data utworzenia: 16 grudnia 2014
Związek kohabitancki, potocznie zwany konkubinatem to nieformalny związek dwóch osób. Związek ten pod każdym względem przypomina związek małżeński z tą jednak różnicą, że partnerzy żyją razem bez ślubu. Konkubenci mieszkają więc razem, łączy ich więź psychiczna, emocjonalna i fizyczna ale z różnych względów nie legalizują swojego…
Data utworzenia: 13 sierpnia 2012
Zgodnie z treścią art. 627 Kodeksu cywilnego, przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Pamiętajmy przy tym, że nazwa umowy z wyeksponowaniem terminologii służącej podkreśleniu wybitnie charakteru umowy jako umowy o dzieło, nie są elementami decydującymi…
Data utworzenia: 11 listopada 2012
Od pierwszego stycznia 2012 roku osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, nie będące podatnikami VAT lub płatnikami składek ubezpieczeniowych nie posługują się numerem identyfikacji podatkowej, w celu dokonywania różnego rodzaju rozliczeń z organem podatkowym. Wykorzystają do tego PESEL. Osoby fizyczne rozpoczynające działalność…
Data utworzenia: 28 grudnia 2011
Świeżo upieczonemu pracownikowi może być ciężko w pierwszej pracy. Wchodzenie na rynek pracy jest dziś trudniejsze niż kilka lat temu. Po fali kryzysu w 2008 roku firmy zmieniły politykę kadrową i z rezerwą podchodzą do zatrudniania nowych osób. Szczególnie gdy brakuje im doświadczenia. Warto więc przygotować się, na to co może nas czekać…
Data utworzenia: 22 marca 2012
Sierpień to okres wzmożonej aktywności na rynku najmu mieszkań. Wielu studentów kończy wówczas pierwszy okres wakacyjnego wypoczynku, warto wtedy rozejrzeć się za lokum na kolejny rok akademicki. Lepiej zrobić to teraz niż we wrześniu, bo w miarę upływu tygodni wybór mieszkań będzie coraz mniejszy. Home Broker podpowiada, co zrobić, by operacja…
Data utworzenia: 28 lipca 2015
Dzisiejsze opracowanie poświęciliśmy tematyce prawa handlowego i zagadnieniu spójki jawnej. Poruszymy w nim nie tylko kwestię obowiązujących regulacji prawnych ale również zagadnienia, które stały się przedmiotem rozważań judykatury.
Data utworzenia: 24 października 2016
Dzisiejsze opracowanie z prawa cywilnego poświęcamy umowie darowizny, która jest jedną z umów nazwanych, regulowanych przepisami Kodeksu cywilnego. Z uwagi na treść polecamy poniższą pracę zarówno studentom, jak i aplikantom odbywającym szkolenie w ramach aplikacji prawniczych.
Data utworzenia: 12 grudnia 2016