Na egzaminach wstępnych na aplikacje prawnicze, pytania z zakresu Kodeksu pracy lubią pojawiać się dosyć często. Niektóre zagadnienia wymagają szczególnej powtórki – dziś zajmiemy się czasowym powierzeniem pracownikowi innej pracy.
Data utworzenia: 13 maja 2015
Kodeks spółek handlowych rozróżnia dwa rodzaje spółek kapitałowych – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną. Ustawodawca przewidział dokładną procedurę powstania takich podmiotów, w której to muszą zostać spełnione konkretne warunki takie jak np. wpisanie spółki do właściwego rejestru sądowego. Polski system…
Data utworzenia: 18 maja 2015
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece, choć niezbyt obszerna, zawiera w sobie kilka istotnych przepisów, które lubią pojawiać się na egzaminach wstępnych na aplikacje. Dziś zatem powtórzymy sobie instytucję hipoteki przymusowej.
Data utworzenia: 20 maja 2015
Dzisiejszy „Niezbędnik” jest dość nietypowy, gdyż zamiast skupiać się na jednym zagadnieniu postanowiliśmy pochylić się nad pytaniami, które w poprzednich latach pojawiały się na egzaminach wstępnych na aplikacje i być może pojawią się także i w tym roku. Poniżej przedstawiamy zagadnienia objęte pytaniami z prawa cywilnego materialnego…
Data utworzenia: 8 czerwca 2015
Fakturę zwykle wystawia sprzedawca. Możliwe jest też tzw. „samofakturowanie” czyli wystawienie faktury przez nabywcę towaru lub usługi. Konieczne jest w tym celu podpisanie umowy i zgłoszenie jej do urzędu skarbowego.
Data utworzenia: 10 stycznia 2012
Z dniem 1 października 2011 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 18 marca 2011 roku o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 84, poz. 455). Zgodnie ze zmianami ustawowymi zmieniły się zasady odpłatności…
Data utworzenia: 9 lutego 2012
Pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Zasady przyznawania takiego świadczenia reguluje Ustawa z dnia 30 października 2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009r., Nr 167, poz. 1322 ze zm.).
Data utworzenia: 22 maja 2012
Z dniem 21 lipca 2012r. wchodzi w życie nowelizacja Ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010r., Nr 113, poz. 759 ze zm.), którą wprowadza nowa Ustawa z dnia 15 czerwca 2012r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz…
Data utworzenia: 22 lipca 2012
Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników. Akta osobowe powinny być założone i prowadzone oddzielnie dla każdego pracownika. Kwestie związane z tym tematem regulują przepisy Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1974r., Nr…
Data utworzenia: 13 sierpnia 2012
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli tzw. trzynastka, przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej. Nie oznacza to, że takiej dodatkowej pensji nie mogą otrzymać inni pracownicy. Taką możliwość muszą jednak przewidywać obowiązujące u danego pracodawcy przepisy wewnętrzne, np. regulamin wynagradzania. Zasady i warunki przyznawania trzynastki…
Data utworzenia: 13 sierpnia 2012