Polski system prawny przewiduje możliwość przejęcia odpowiedzialności za cudzy dług. Tak naprawdę w Kodeksie cywilnym możemy odnaleźć aż dwie instytucje dotyczące tego tematu (przynajmniej w szerokim tego słowa znaczeniu) – umowę, na podstawie której dochodzi do zmiany dłużnika oraz umowę poręczenia. Przejęcie odpowiedzialności za dług…
Data utworzenia: 10 lipca 2013
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do kapitałowych spółek prawa handlowego. Zgodnie z regulacją KSH jej organami są zgromadzenie wspólników, zarząd oraz fakultatywna rada nadzorcza bądź komisja rewizyjna.
Data utworzenia: 8 sierpnia 2013
Wygaśniecie stosunku pracy może nastąpić na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest złożenie wypowiedzenia – pamiętajmy przy tym, że może ono nastąpić zarówno ze strony pracodawcy, jak i samego pracownika. Przepisy prawa pracy wyraźnie przewidują jakie warunki muszą zostać spełnione, aby wypowiedzenie umowy o pracę było uznane za ważne…
Data utworzenia: 23 sierpnia 2013
Według art. 59 kodeksu cywilnego, określającego bezskuteczność względną umowy, w razie zawarcia umowy, której wykonanie czyni całkowicie lub częściowo niemożliwym zadośćuczynienie roszczeniu osoby trzeciej, osoba ta może żądać uznania umowy za bezskuteczną w stosunku do niej, jeżeli strony o jej roszczeniu wiedziały albo jeżeli umowa była…
Data utworzenia: 2 września 2013
Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.
Data utworzenia: 24 września 2013
Prokura jest, uregulowaną na gruncie Kodeksu cywilnego, instytucją będącą pewną formą pełnomocnictwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prokura jest udzielana osobie fizycznej posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych, przez przedsiębiorcę obowiązkowo wpisanego do właściwego rejestru.
Data utworzenia: 1 października 2013
…
Data utworzenia: 1 października 2013
Gwarancją jest instytucją zabezpieczającą prawa kupującego. Można z niej skorzystać tylko w sytuacji, gdy sprzedawca zdecydował się na wydanie dokumentu gwarancyjnego do określonej rzeczy. Warto przy tym pamiętać, że konsument ma prawo w takiej sytuacji skorzystać nie tylko z udzielonej gwarancji, ale także z rękojmi za wady fizyczne i prawne…
Data utworzenia: 1 października 2013
Prawo morskie należy do tych dziedzin prawa, których znajomość na studiach prawniczych nie jest obowiązkowa. W związku z tym studenci, a także późniejsi aplikanci rzadko kiedy mają do czynienia z Kodeksem morskim. Warto jednak sięgnąć do powyższego aktu prawnego, chociażby po to, aby poznać obowiązki kapitana statku.
Data utworzenia: 20 listopada 2013
Od początku października do połowy listopada studenci będą mogli ubiegać się o najtańszy kredyt na rynku. Jego spłata rozpoczyna się dopiero dwa lata po zakończeniu nauki, a oprocentowanie jest na tyle niskie, że jeszcze można zarobić.
Data utworzenia: 30 września 2014