1 czerwca weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która wprowadziła szereg zmian w procedurze administracyjnej. Jedną z tych zmian jest uregulowanie w k.p.a. instytucji mediacji w postępowaniu administracyjnym.
Data utworzenia: 25 lipca 2017
Okres wakacji dla jednych jest czasem beztroski, dla innych zaś okresem wytężonej pracy. Dlatego też nie wszyscy mogą pozwolić sobie na odprężenie się w postaci korzystania z dobrodziejstw plaż i kąpielisk. Niektórzy z was pewnie zastanawiali się, co zrobić by połączyć przyjemne z pożytecznym, i postanowili zostać ratownikami wodnymi. Jeżeli…
Data utworzenia: 9 lipca 2014
Wielu z was rozpoczyna już zapewne przygotowania do jesiennych egzaminów wstępnych na aplikacje. Prócz rozwiązywania próbnych testów ważne jest, by zapoznawać się z zagadnieniami, które stanowią podstawę tworzenia pytań egzaminacyjnych. Dzisiejszy „Niezbędnik” poświęcamy więc postępowaniu cywilnemu i zagadnieniu zapisu na sąd polubowny.
Data utworzenia: 6 lipca 2015
W postępowaniu sądowoadministracyjnym strony mogą działać osobiście albo przez pełnomocnika. Dlatego tematem dzisiejszego opracowania jest zagadnienie pełnomocnika w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
Data utworzenia: 3 marca 2016
Już niedługo zarówno studenci prawa, jak i aplikanci przystępować będą bądź do egzaminu z prawa rodzinnego przeprowadzanego w ramach letniej sesji egzaminacyjnej, bądź do kolokwium przeprowadzanego w ramach aplikacji prawniczych. Dzisiejsze opracowanie poświęcamy zagadnieniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym w kontekście…
Data utworzenia: 24 maja 2016
W związku ze zbliżająca się sesją egzaminacyjną przygotowaliśmy dla wszystkich studentów (ale również i aplikantów odbywających szkolenie w ramach aplikacji prawniczych) opracowanie zagadnienia zawieszenia postępowania przez sąd cywilny z urzędu.
Data utworzenia: 26 stycznia 2017
Kolizje dużych statków morskich zdarzają się dosyć rzadko. Niemniej jednak jeśli dojdzie już do takiego wypadku, powstała szkoda jest z reguły bardzo duża. Ustawodawca pomyślał o możliwości wystąpienia kolizji na morzach i ocenach, tym samym regulując kwestię odpowiedzialności za takie zdarzenie. Właściwe przepisy w tym zakresie odnajdziemy…
Data utworzenia: 13 stycznia 2014
Doręczenie pisma stanowi czynność procesową organu administracji publicznej, z którą przepisy kodeksu wiążą określone skutki prawne, np.: od daty doręczenia pisma – np. decyzji administracyjnej rozpoczynają bieg niektóre terminy dokonania czynności proceduralnych. Kwestia doręczania pism w postępowaniu administracyjnym została uregulowana w…
Data utworzenia: 31 stycznia 2014
Nowe zasady doręczeń przesyłek sądowych są nadal jednym z gorętszych tematów w Polsce z zakresu prawa. Doręczenia, niezależnie od tego kto jest oficjalnym operatorem pocztowym uprawnionym do dostarczania przesyłek, podlegają ścisłym regulacjom kodeksowym. Tak tez jest w przypadku postępowania administracyjnego – w tym przypadku właściwy będzie…
Data utworzenia: 11 lutego 2014
Wydawałoby się, że prawo pomocy w postępowaniu sądowym dotyczy wyłącznie procedury karnej i cywilnej. Pierwszą myślą w tej kwestii jest działanie strony lub innego uczestnika postępowania przy pomocy profesjonalnego pełnomocnika takiego jak adwokat czy radca prawny. Nie zapominajmy jednak, że prawo do pomocy istnieje także na gruncie postępowania…
Data utworzenia: 19 listopada 2012