Umowa przedwstępna, inaczej niż większość współczesnych instytucji prawa cywilnego, nie wywodzi się z tradycji rzymskiej.
Data utworzenia: 25 czerwca 2013
W przypadku uszkodzenia pojazdu w zdarzeniu drogowym nierzadko pojawia się konieczność wynajęcia samochodu zastępczego. Czy osoba poszkodowana ma prawo ubiegać się o refundację kosztów z tym związanych z ubezpieczenia OC sprawcy? Wszelkie wątpliwości wyjaśnia ekspert, Wojciech Alfawicki, aplikant radcowski w Kancelarii Radców Prawnych Kowalski…
Data utworzenia: 17 lipca 2013
Prawo karne przewiduje, że w niektórych przypadkach odpowiedzialność za popełniony czyn zabroniony może ponosić także osoba, która w momencie popełniania przestępstwa nie ukończyła 17 roku życia. Przepisy określają takiego sprawcę jako nieletniego. Z racji młodego wieku, nieletni sprawca czynu zabronionego podlega z reguły zupełnie innym zasadom…
Data utworzenia: 2 września 2013
Rodzice i dzieci są obowiązani do wzajemnego szacunku i wspierania się. Dziecko, co, do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków.
Data utworzenia: 6 września 2013
Do jurysdykcji krajowej należą sprawy o uznanie za zmarłego i o stwierdzenie zgonu osoby będącej obywatelem polskim lub cudzoziemca mającego ostatnie miejsce zamieszkania lub ostatnie miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej.
Data utworzenia: 6 września 2013
Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:
1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu…
Data utworzenia: 24 września 2013
Mediacją w rozumieniu kodeksu postępowania cywilnego jest dobrowolne, poufne i niesformalizowane postępowanie pozasądowe w sprawach cywilnych, w których możliwe jest zawarcie ugody, prowadzone między stronami (uczestnikami) określonego sporu przez osobę trzecią (bezstronnego mediatora) celem doprowadzenia do ugodowego załatwienia tego sporu. Głównym…
Data utworzenia: 24 września 2013
Opłacanie czynszu jest jednym z podstawowych obowiązków każdego najemcy. Zgodnie z treścią art. 659 Kodeksu cywilnego, przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach…
Data utworzenia: 16 października 2013
Roszczenie odszkodowawcze pojawia się w sytuacji powstania jakiejkolwiek szkody. Ma ono charakter typowo majątkowy, stąd też poszkodowany musi wykazać wysokość poniesionej straty oraz ewentualnie utraconych korzyści. Dodatkowo należy odnaleźć winnego zdarzenia wywołującego szkodę oraz udowodnić, że jego zachowanie przyczyniło się do powstania…
Data utworzenia: 4 listopada 2013
Kodeks karny oraz Kodeks postępowania karnego to podstawowe akty prawne w zakresie ustalania odpowiedzialności karnej sprawcy określonego przestępstwa. Pamiętajmy jednak, że w powyższych ustawach nie odnajdziemy przepisów regulujących zasady wykonywania orzeczonych kar – tutaj właściwym będzie Kodeks karny wykonawczy. Wśród wielu instytucji uregulowanych…
Data utworzenia: 12 listopada 2013