Prawo o notariacie przewiduje szereg uprawnień i obowiązków notariuszy w zakresie sporządzania aktów notarialnych i związanych z nimi wymaganymi czynnościami prawnymi – takimi choćby jak składanie wniosków o wpis do księgi wieczystej. Wizyta u notariusza zaoszczędza w praktyce wiele czasu i kłopotów związanych np. z kupnem nieruchomości czy…
Data utworzenia: 11 marca 2013
Treść umowy o pracę jest ustalana przez zainteresowane strony. Generalnie rzecz biorąc decydująca jest tutaj wola pracodawcy i przyszłego pracownika, jednakże musi ona być zgodna z przepisami powszechnie obowiązującego prawa, szczególnie zapisów Kodeksu pracy.
Data utworzenia: 13 marca 2013
Przyjęte ostatnio przez Sejm propozycje zmian w funkcjonowaniu e-sądów dotyczą przede wszystkim spraw, które rozstrzygane są bez udziału i wiedzy dłużnika. Poprawki zakładają m.in., że obowiązkiem komornika będzie poinformowanie osoby zadłużonej o przysługujących jej prawach, gdy podstawę postępowania egzekucyjnego będzie stanowił nakaz…
Data utworzenia: 25 marca 2013
Zawarcie małżeństwa w Polsce zostało poddane pod regulację Kodeksowi rodzinnemu i opiekuńczemu. Zasadniczo każdy z nas wie, że skuteczne zawarcie związku małżeńskiego następuje, gdy mamy do czynienia z dwojgiem dorosłych ludzi o różnej płci. Nie zawsze jednak jest to reguła, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że ustawodawca przewidział…
Data utworzenia: 17 kwietnia 2013
Niewątpliwym plusem wprowadzenia e-sądu jest szybkość postępowania i wydawanych nakazów zapłaty. Wierzyciele mogą w niektórych przypadkach naprawdę błyskawicznie odzyskać utracone pieniądze. Niestety uproszczona procedura stwarza zagrożenia osób niebędących rzeczywistymi dłużnikami, praktyka pokazuje bowiem, że sądowe wezwania do zapłaty…
Data utworzenia: 24 kwietnia 2013
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną przez Kodeks cywilny za szkodę odpowiada ten kto swoim zachowaniem doprowadził do jej powstania. Powyższa reguła jest jednak modyfikowana w niektórych przypadkach, tak też jest gdy chodzi o szkodę wyrządzoną przez naszego podwładnego.
Data utworzenia: 2 maja 2013
Przepisy prawa pracy przewidują możliwość czasowego oddelegowania pracownika do pracy innej, niż ustalona w umowie o pracę. Pracodawca może to jednak zrobić tylko po łącznym spełnieniu określonych warunków, wymienionych w art. 42§4 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r., Nr 21, poz. 94 ze zm.).
Data utworzenia: 12 maja 2013
Prawomocne orzeczenie rozwodu niesie ze sobą przeróżne skutki prawne, takie jak np. rozerwanie dotychczasowej więzi osobistej pomiędzy byłym już małżonkami, ustalenie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej czy korzystania ze wspólnego mieszkania. Jednym z kluczowych zagadnień związanych z rozwodem jest także podział wspólnego majątku. W praktyce…
Data utworzenia: 10 czerwca 2013
Przepisy ustawy Kodeks karny (Dz.U. 1997 Nr 88, poz. 553 z pózn zm.) regulują sytuacje, w których następuje wyłączenie odpowiedzialności karnej, w przypadku wystąpienia okoliczności, która wyłącza bezprawność czynu zabronionego. Należą do nich: obrona konieczna, stan wyższej konieczności, eksperyment, błąd co do znamion, błąd co do okoliczności…
Data utworzenia: 4 lipca 2013
Kodeks karny zawiera w swej treści katalog środków karnych, które sąd może zastosować niezależnie od wymierzonej kary. Każdy taki środek jest dodatkową dolegliwością dla sprawcy określonego czynu zabronionego, niekiedy jednak może on zostać wymierzony zamiast kary. Jednym ze środków karnych jest zakaz prowadzenia pojazdów.
Data utworzenia: 2 sierpnia 2013