Kodeks karny zawiera w swej treści katalog środków karnych, które sąd może zastosować niezależnie od wymierzonej kary. Każdy taki środek jest dodatkową dolegliwością dla sprawcy określonego czynu zabronionego, niekiedy jednak może on zostać wymierzony zamiast kary. Jednym ze środków karnych jest zakaz prowadzenia pojazdów.
Data utworzenia: 30 lipca 2014
Roszczenie regresowe jest określane także mianem roszczenia zwrotnego. Występuje przede wszystkim w sytuacji, gdy zobowiązanie zostaje wykonane nie przez dłużnika, lecz osobę trzecią (praktycznie nie będącą stroną zobowiązania). W takim przypadku ten, który spłacił cudzy dług może żądać jego zwrotu od prawdziwego dłużnika – tym właśnie…
Data utworzenia: 5 września 2014
Często zdarza się, że urlop tacierzyński i urlop ojcowski są ze sobą mylone lub używane zamiennie. Mimo, że oba te urlopy przysługują ojcu dziecka i to mniej więcej w tym samy okresie, nie są to jednak pojęcia tożsame i różnica między nimi jest znaczna. Oba te urlopy reguluje Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1974r., Nr 24…
Data utworzenia: 21 września 2012
Niewłaściwe zachowanie jest podstawowym powodem do wyproszenia delikwenta z sali rozpraw. Niezależnie od tego z jaką konkretnie procedurą mamy do czynienia, sędziowie mają prawo (a niekiedy wręcz obowiązek) wyprosić z sali niewłaściwe zachowującą się osobę. Z drugiej strony powyższe uprawnienie podlega pewnym ścisłym regułom, których przekroczenie…
Data utworzenia: 15 stycznia 2013
Kodeks pracy gwarantuje pracownikom szereg uprawnień, wśród których warto chociażby wskazać prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, określony wymiar czasu pracy, prawo do godziwej pensji i warunków pracy. Ustawodawca postanowił także szczegółowo określić przerwę pomiędzy wykonywaniem pracy – zarówno w ciągu dnia, jak i po jej zakończeniu…
Data utworzenia: 21 stycznia 2013
Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego…
Data utworzenia: 29 stycznia 2013
Zasady etyki wykonywania zawodu radcy prawnego ulokowane zostały przede wszystkim w Kodeksie etyki radcy prawnego, a także w ustawie o radcach prawnych. W praktyce są to ogólne reguły wskazujące w jaki sposób prawnik powinien świadczyć pomoc prawną, aby można było uznać ją za należycie wykonywaną. Zasady etyczne mają także zastosowanie względem…
Data utworzenia: 30 stycznia 2013
Dokonując jednorazowego zakupu wielu przedmiotów w internetowych portalach aukcyjnych (aukcje wieloprzedmiotowe) niejednokrotnie po ich otrzymaniu okazuje się, że część towarów posiada mankamenty kwalifikujące je jako dotknięte wadą fizyczną lub niezgodne z umową. W takiej sytuacji klienci najczęściej od razu chcą zrezygnować z całej transakcji…
Data utworzenia: 14 lutego 2013
To naukowcy, a nie uczelnie powinni mieć prawa majątkowe do swoich wynalazków – mówiła minister nauki Barbara Kudrycka podczas „Okrągłego Stołu Innowacji”. „Uwłaszczenie naukowców” ma być jednym z impulsów pobudzających komercjalizację polskich wynalazków.
Data utworzenia: 15 lutego 2013
Prawo wekslowe należy do jednych z trudniejszych dziedzin polskiego prawa, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ustawa regulująca tę materię pochodzi z 28 kwietnia 1936 r. Oprócz szeregu zasad regulujących różne rodzaje weksli, możemy w niej odnaleźć informacje dotyczące tzw. deklaracji wekslowej.
Data utworzenia: 8 marca 2013