Rozpoczęcie jakichkolwiek prac budowlanych jest obarczone koniecznością uzyskania pozwolenia budowlanego, wydawanego w formie decyzji administracyjnej. Podobnie jest w przypadku przeprowadzania niektórych remontów np. gdy dotyczy to zabytkowych nieruchomości. Brak uzyskania pozytywnej decyzji skutkuje oczywiście niemożnością rozpoczęcia prac budowlanych…
Data utworzenia: 26 kwietnia 2013
Rozwój nowych technologii pociąga za sobą nie tylko ułatwianie i uprzyjemnianie codziennego życia, ale stanowi także zagrożenie dla prawa własności. Przykładem niech będą chociażby filmy i utwory muzyczne zapisywane w formie cyfrowej, które są częstym przedmiotem tzw. piractwa internetowego. Jak się okazuje naruszenie praw własności intelektualnej…
Data utworzenia: 27 maja 2013
Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym ustanawianym w celu zabezpieczenia określonej wierzytelności, także przyszłej i warunkowej. Zastaw zwykły powstaje w drodze realnej czynności prawnej. Do jego ustanowienia niezbędne jest wydanie rzeczy wierzycielowi. Wydanie rzeczy musi nastąpić w taki sposób, aby wierzyciel mógł przejąć nad nią faktyczne…
Data utworzenia: 15 lipca 2013
Użytkowanie wieczyste należy do jednej z trzech kategorii podmiotowych praw rzeczowych. O jego szczególnym znaczeniu powinien świadczyć fakt, że zostało odrębnie uregulowane. Tym samym użytkowanie wieczyste nie możemy zakwalifikować jako prawa własności czy ograniczonego prawa rzeczowego takiego jak np. służebności gruntowe.
Data utworzenia: 29 lipca 2013
Spółka jawna należy do kategorii osobowych spółek prawa handlowego, jej konstrukcję prawną odnajdziemy w przepisach Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z treścią art. 22 w/w aktu prawnego, spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Każdy wspólnik odpowiada za…
Data utworzenia: 10 października 2013
Dzisiaj znów powracamy do problematyki prawa podatkowego i omówimy zagadnienie podatku od nieruchomości. Mamy nadzieję, że nasz kazus pozwoli Wam – drodzy Studenci – lepiej zapamiętać to, co podlega opodatkowaniu wyżej wskazanym podatkiem i będzie przydatny zarówno podczas przygotowywania się do konwersatoriów, jak i do kolokwiów czy wreszcie…
Data utworzenia: 23 października 2014
Strony zawierające umowę cywilnoprawną dysponują dużą swobodą w kwestii ułożenia stosunku prawnego. Przesądza o tym art. 3531 Kodeksu cywilnego, który ustanawia zasadę swobody umów. Jest to niewątpliwie jedna z ważniejszych zasad rządzących prawem cywilnym, zgodnie z którą strony umowy mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania…
Data utworzenia: 13 września 2012
Media stale tworzą nowe programy telewizyjne, w których wykorzystywane są znane utwory muzyczne różnych artystów. Należy pamiętać, iż utwór muzyczny jest przedmiotem prawa autorskiego i podlega ochronie.
Data utworzenia: 22 maja 2013
Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.
Data utworzenia: 24 września 2013
Zapis windykacyjny to nowość w sprawie spadkowym, dzięki której spadkodawca może dokładnie zadecydować o podziale spadku i określić, jakie przedmioty przypadną po jego śmierci wskazanym przez niego osobom.
Data utworzenia: 9 stycznia 2012