Dzisiejsze opracowanie poświęcamy prawu cywilnemu - części ogólnej. Omówimy w nim jak kwestię przedawnienia roszczeń reguluje obowiązujący Kodeks cywilny.
Data utworzenia: 30 marca 2016
Separacja wywołuje między małżonkami w zasadzie skutki takie jak rozwód. Czy oznacza to, że na gruncie prawa podatkowego należy ich traktować tak, jak małżonków rozwiedzionych?
Data utworzenia: 3 maja 2017
Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji, która niebawem wejdzie w życie, określa prywatnoprawne konsekwencje antykonkurencyjnych praktyk. Jak zatem – według nowych zasad – wyglądać będą zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez naruszenie prawa konkurencji oraz…
Data utworzenia: 10 czerwca 2017
Rozpatrywanie spraw cywilnych przez polskie sądy wymaga dużej ilości czasu – przekonał się o tym każdy, kto choć raz był stroną takiego postępowania. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt mała liczba sędziów oraz ogromna ilość pracy obciążająca sędziów już pracujących w zawodzie. W związku z powyższym, długotrwałe rozpatrywanie…
Data utworzenia: 3 marca 2014
Umowa prawno – autorska należy do umów o charakterze cywilnoprawnym, na podstawie której następuje przeniesienie prawa do konkretnego utworu w rozumieniu Prawa autorskiego. Tak naprawdę polski system prawny przewiduje istnienie dwóch rodzajów praw autorskich – osobistych oraz majątkowych. Warto w tym miejscu podkreślić, że przedmiotem powyższej…
Data utworzenia: 14 maja 2014
Darowizna podlega opodatkowaniu, a zobowiązanym do jego uiszczenia jest obdarowany. Przepisy znają jednak wyjątek od tej zasady – darowizna dokonywana w kręgu najbliższej rodziny korzysta bowiem ze zwolnienia, dzięki czemu możesz uniknąć podatku. Jest jednak jeden warunek – darowizna musi zostać zgłoszona do właściwego urzędu skarbowego i to…
Data utworzenia: 23 maja 2014
Przyjęło się, że nieruchomości są przede wszystkim przedmiotem umów sprzedaży oraz najmu. Oprócz tego nieruchomości mogą być także wydzierżawiane. Dokładną regulację tego rodzaju zobowiązania odnajdziemy oczywiście w Kodeksie cywilnym – dzierżawa należy bowiem do kategorii nazwanych umów cywilnoprawnych. Sprawdźmy jakie są najważniejsze…
Data utworzenia: 30 maja 2014
Dziś w ramach szybkiej powtórki przypomnimy sobie instytucję skargi pauliańskiej. Odnajdziecie ją w Kodeksie cywilnym, choć może niekoniecznie pod właśnie tą nazwą. Już teraz warto podkreślić, że powyższa skarga jest jednym z przejawów wpływu starożytnego prawa rzymskiego na polskie prawo cywilne.
Data utworzenia: 1 lipca 2014
Jednym z zagadnień ujętych w zestawie pytań przygotowanych przez KIRP na kolokwium z prawa spółek handlowych jest problematyka obligatoryjnych postanowień statutu spółki komandytowo-akcyjnej i formy, w jakiej winien on być sporządzony. Dlatego też po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was – drodzy Aplikanci – skrótowe, ale kompleksowe i łatwe do…
Data utworzenia: 15 lipca 2014
Dzisiejsza powtórka przyda się przede wszystkim przyszłym, choć i obecnym także, aplikantom komorniczym. Przypomnimy sobie bowiem co wchodzi w zakres egzekwowanych przez komornika przedmiotów i praw należących do dłużnika.
Data utworzenia: 25 sierpnia 2014