Zgodnie z treścią art. 922 Kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby…
Data utworzenia: 25 stycznia 2013
Prawo do zachowku pojawia się w określonych sytuacjach, przewidzianych w Kodeksie cywilnym. Z reguły dotyczy ono pominiętych przy dziedziczeniu spadkobierców ustawowych. Czasami zdarza się jednak, że uprawniony do zachowku umiera pozostawiając po sobie własnych spadkobierców. Czy w takiej sytuacji mogą oni przejąć powyższe prawo za swojego spadkodawcę…
Data utworzenia: 30 grudnia 2013
Przyjęło się, że zachowek jest podstawowym prawem pominiętych przy spadkobraniu członków rodziny. Dzieje się tak w sytuacji, gdy spadkobiercy ustawowi nie dochodzą do dziedziczenia na skutek testamentu, który ich w ogóle nie uwzględnia (lub, gdy otrzymują oni mniejszy udział, niż stanowią o tym przepisy prawa). Kwestia zachowku została szczegółowo…
Data utworzenia: 7 marca 2014
Dla wielu osób małżeństwo jest jedynie oficjalnym zbędną formalnością. Młode osoby coraz częściej rezygnują ze ślubu i wybierają życie w wolnym związku. Warto jednak pamiętać o różnicach pomiędzy zalegalizowanym, a wolnym związkiem.
Data utworzenia: 10 grudnia 2013
Prawomocny wyrok rozwiązujący małżeństwo rodzi wiele różnych skutków prawnych. Jak się okazuje, rozwód ma znaczący wpływ na kwestię dziedziczenia i to zarówno wtedy, gdy jeden z małżonków umiera w trakcie toczącego się postępowania rozwodowego, jak i po jego ostatecznym zakończeniu. W poniższym artykule przeczytacie na co może liczyć rozwiedziony…
Data utworzenia: 3 kwietnia 2014
Regulację prawną dotyczącą formy dziedziczenia odnajdziemy w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z zapisami w/w aktu prawnego, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również…
Data utworzenia: 24 października 2013
Dziedziczenie może nastąpić na podstawie testamentu lub przepisów ustawy. Dotyczy to wszystkiego, co może być przedmiotem spadku, a więc także i gospodarstwa rolnego. Pomimo, iż egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze niezwykle rzadko poruszają
Data utworzenia: 4 września 2014
…
Data utworzenia: 22 sierpnia 2013
Polski system prawny wyróżnia dwa rodzaje dziedziczenia – ustawowe oraz testamentowe. Pierwszy typ pojawia się, gdy spadkodawca nie pozostawił żadnego testamentu, gdy testament jest nieważny lub gdy takie rozporządzenie nie obejmuje całości majątku
Data utworzenia: 14 sierpnia 2013
– dziedziczenie gospodarstw rolnych.
Data utworzenia: 26 maja 2015