Sposoby zabezpieczenia roszczeń różnego rodzaju zostały szczegółowo uregulowane w Kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z treścią art. 730 i 7301 KPC, w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać
Data utworzenia: 5 listopada 2012
Kodeks postępowania cywilnego przewiduje możliwość zabezpieczenia roszczeń w toczącym się postępowaniu. Ma to oczywiście na celu ochronę stron konkretnej sprawy, tak aby niekiedy długotrwałe postępowanie nie wpłynęło niekorzystnie na przyszłą
Data utworzenia: 30 kwietnia 2013
Zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych jest formą tymczasowej ochrony osób ubiegających się o alimenty udzielaną przez właściwy w sprawie sąd.
Data utworzenia: 30 sierpnia 2012
Instytucja zabezpieczenia roszczenia jest z definicji środkiem mającym służyć udzieleniu ochrony prawnej o tymczasowym charakterze. Jednak postępowanie w zakresie udzielenia zabezpieczenia roszczeń o ochronę praw wyłącznych niesie ze sobą znaczne
Data utworzenia: 24 lipca 2013
Istotą przedawnienia roszczeń, jest możliwość uchylenia się dłużnika od zaspokojenia roszczenia majątkowego w przypadku, gdy upłynie termin określony przepisami ustawy.
Data utworzenia: 28 maja 2013
tym ustawodawca wprowadził instytucję zabezpieczenia powództwa, tak aby prawa powoda były chronione w jak najszerszym zakresie.
Data utworzenia: 3 marca 2014
podnoszeniem kwalifikacji swoich pracowników i ich doskonaleniem zawodowym. Na pierwszy rzut oka idealnym sposobem zabezpieczenia ewentualnych roszczeń pracodawcy wydaje się być weksel in blanco – ale czy na pewno?
Data utworzenia: 9 stycznia 2014
O charakterze sprawy ze stosunku pracy decydują dwa kryteria, a mianowicie materialnoprawne, jakim jest charakter stosunku prawnego, z którego wynika roszczenie podlegające ocenie na podstawie norm prawa pracy oraz formalnoprawne, jakim jest art. 476 § 1 pkt 1 KPC, który określa tego rodzaju roszczenie, jako sprawę ze stosunku pracy. Roszczeniem "ze stosunku…
Data utworzenia: 25 września 2017
roszczeniami prawnymi. Wszystkie roszczenia wynikające z prawa pracy podlegają jednak przedawnieniu – podobnie jak ma to miejsce w przypadku roszczeń wynikających z Kodeksu cywilnego.
Data utworzenia: 17 października 2013
Zgodnie z treścią art. 730 Kodeksu postępowania cywilnego, w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Sąd może udzielić zabezpieczenia w zasadzie w każdej chwili - przed
Data utworzenia: 11 stycznia 2013