Trybunał Konstytucyjny miał ostatnio nie lada wyzwanie – musiał sprawdzić konstytucyjność wybranych przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Sprawa została zainicjowana wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, a rozpoznana także przy udziale Sejmu oraz Prokuratora Generalnego. Jak się okazało niektóre przepisy KPW nie są zgodne…
Data utworzenia: 4 czerwca 2014
Zawód radcy prawnego jest bardzo zbliżony do zawodu adwokata, niemniej jednak występują pomiędzy nimi zasadnicze różnice – i to nie tylko w kolorze togi, obowiązujących zasad etycznych czy odrębnego sądownictwa dyscyplinarnego. Odmienności widoczne są przede wszystkim w postępowaniu karnym.
Data utworzenia: 11 listopada 2012
Na chwilę obecną funkcję zawodowego obrońcy mogą pełnić wyłącznie adwokaci. Już niedługo czynności obrończe w ramach prowadzonego postępowania karnego będą mogli wykonywać także radcowie prawni. Niezależnie jednak od tego, kto będzie obrońcą oskarżonego o popełnienie przestępstwa, warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach obrona…
Data utworzenia: 19 sierpnia 2013
Przestępstwa i prowadzenie postępowania karnego zostały uregulowane zasadniczo w dwóch podstawowych aktach prawnych – Kodeksie karnym oraz Kodeksie postępowania karnego. Odrębnym zagadnieniem są jednak wykroczenia, których nie odnajdziemy w powyższych ustawach. Polski system prawny opiera się w tym zakresie na Kodeksie wykroczeń oraz Kodeksie postępowania…
Data utworzenia: 30 września 2013
Prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy adwokata, jest jednym z podstawowych praw oskarżonego w postępowaniu. Obrońca może pochodzić z wyboru oskarżonego lub może być ustanowiony przez sąd, czyli być obrońcą z urzędu. Kwestie związane z
Data utworzenia: 27 października 2013
Od dłuższego czasu śląski wymiar sprawiedliwości żyje procesem oskarżonego o zabójstwo byłego prezydenta Zabrza Jerzego G. W sprawie skierowanej do ponownego rozpoznania pojawił się ostatnio nowy wątek. Do kilku instytucji wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez obrońców G., którzy wręczyć mieli łapówkę sędzi…
Data utworzenia: 28 kwietnia 2015
Zasada prawa do obrony w postępowaniu karnym została wyrażona w art. 42 ust. 2 Konstytucji RP. Zgodnie z powyższym przepisem, każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu…
Data utworzenia: 5 listopada 2013
Radcę prawnego od adwokata odróżnia nie tylko kolor żabotu (dla przypomnienia adwokat – zielony, radca – niebieski), ale przede wszystkim sfera uprawnień procesowych. Ogólnie rzecz biorąc adwokata ma większe kompetencje, szczególnie w sprawach karnych.
Data utworzenia: 23 października 2012
W toku postępowania karnego oskarżonemu (oraz podejrzanemu) przysługuje prawo do obrony, którego jednym z przejawów jest prawo do ustanowienia obrońcy. Wskazany obrońca może pochodzić z wyboru oskarżonego (podejrzanego) czyli być ustanowionym do
Data utworzenia: 2 października 2012
W dniu 3 czerwca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone wnioski Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące postępowania przygotowawczego, w zakresie prawa do korzystania z obrońcy i zasad udostępniania akt sprawy na etapie prowadzenia czynności wyjaśniających. Wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich wiązały się z brakiem zagwarantowania…
Data utworzenia: 4 czerwca 2014