Osoby odbywające częste podróże służbowe powinny wiedzieć, że generalnie do czasu pracy nie wlicza się czasu dojazdu do miejsca delegowania oraz czasu powrotu, chyba że podróż przypada w czasie normalnych godzin pracy danego pracownika, wynikających z jego rozkładu czasu pracy w miejscu stałego zatrudnienia. Skutkiem tego pracodawca nie ma obowiązku…
Data utworzenia: 20 marca 2013
Postępowanie cywilne rządzi się specyficzną zasadą dowodową. W zasadzie sąd nie prowadzi z urzędu postępowania dowodowego i strony same powinny dostarczyć sądowi dowody na poparcie swoich twierdzeń. W celu wskazania sądowi oraz innym osobom faktów mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy strona musi złożyć wniosek dowodowy.
Data utworzenia: 31 marca 2013
Child grooming jest niedawno wprowadzonym do polskiego systemu prawnego przestępstwem, które polega na uwodzeniu dzieci przez Internet celem późniejszego zmuszania ich do prostytucji, pornografii lub wykorzystywania seksualnego. Nowelizacja Kodeksu karnego uwzględniający nowy typ przestępstwa o charakterze seksualnym, w którym pokrzywdzonymi są małoletni…
Data utworzenia: 19 kwietnia 2013
Wykonywanie pieczy zastępczej nad dzieckiem jest zadaniem niełatwym, wiążą się z tym nie tylko obowiązki natury wychowawczej, ale także koszty utrzymania małoletniego. Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej reguluje zagadnienie zróżnicowania kwot świadczeń na pokrycie takich kosztów. Zgodność przepisów…
Data utworzenia: 25 kwietnia 2013
Bezpodstawne wzbogacenie zostało uregulowane w art. 405 – 414 Kodeksu cywilnego. Jedną z kwestii związanych z tym tematem jest przepadek nienależnego świadczenia na rzecz Skarbu Państwa.
Data utworzenia: 30 kwietnia 2013
Koszty sądowe są jedną z najczęstszych barier powstrzymujących przed wniesieniem sprawy na drogę sądową. Oczywiście taka sytuacja ma miejsce szczególnie wtedy, gdy wartość przedmiotu sporu przedstawia naprawdę dużą wartość – w znacznej części przepisy przewidują bowiem uzależnienie kosztów sądowych od wskazanej przez stronę wartości…
Data utworzenia: 30 kwietnia 2013
Od dnia 7 czerwca 2013 r. ulegają zmianie przepisy szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym.
Data utworzenia: 13 czerwca 2013
Klauzula kary umownej jest dosyć powszechnie wykorzystywana w polskich umowach cywilnoprawnych. Jej zasadniczym zadaniem jest ochrona stron zaciągniętego zobowiązania przed niewywiązywaniem się z umowy. Warto w tym miejscu podkreślić, że prawo do żądania kary umownej może być niezależne od uprawnienia do żądania odszkodowania z tytułu nienależytego…
Data utworzenia: 23 lipca 2013
Ustalenie kim są rodzice nowo-narodzonego dziecka może skończyć się w sądzie.
O ile niezaprzeczalna jest kwestia macierzyństwa, o tyle prawo do ojcostwa,
szczególnie jeśli rodzice nie są małżeństwem, jest bardziej skomplikowane.
Przepisy prawne przewidują trzy rozwiązania tej kwestii.
Data utworzenia: 24 lipca 2013
Jedziesz samochodem służbowym na wakacje? Bądź ostrożny. Nawet zwykła stłuczka może mocno uderzyć cię po kieszeni i zepsuć dobre stosunki z pracodawcą. Nie zawsze jednak będziesz musiał sam pokrywać koszty naprawy pojazdu Sprawdź, co prawo mówi w tej kwestii.
Data utworzenia: 5 sierpnia 2013