Decyzją Wójt Gminy Z. ustalił, na wniosek XXX Sp. z o.o.., warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na przebudowie i rozbudowie budynku istniejącego tartaku, przewidzianej do realizacji na nieruchomości stanowiącej działkę nr: (...) położonej w miejscowości O. gm. S. W uzasadnieniu wskazano, że planowana inwestycja spełnia warunki określone…
Data utworzenia: 7 grudnia 2016
Dzisiaj uwagę poświęcimy postępowaniu administracyjnemu i zagadnieniu dwuinstancyjności postępowania.
Data utworzenia: 10 grudnia 2018
Dobra osobiste i nietykalność to podstawowe wartości każdego człowieka podlegające ścisłej ochronie prawnej. Ustawodawca zdecydował się chronić je w podwójny sposób – na podstawie przepisów prawa cywilnego (możliwość ubiegania się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za wyrządzoną krzywdę) oraz przepisów prawa karnego (sankcje karne…
Data utworzenia: 20 grudnia 2013
Polskie prawo traktuje kobiety w ciąży w sposób uprzywilejowany, widać to chociażby w przepisach prawa pracy. Uzasadnienie takiego stanowiska jest oczywiste. Nic więc dziwnego, że inne ustawy również odnoszą się do tych osób w sposób odmienny. Tak jest chociażby na gruncie Kodeksu karnego.
Data utworzenia: 30 grudnia 2013
Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innych aktach normatywnych, w tym również na straży realizacji zasady równego traktowania. Skorzystanie z jego pomocy jest zazwyczaj uwarunkowane koniecznością odpowiedniego zawiadomienia o istniejącym naruszeniu…
Data utworzenia: 10 stycznia 2014
Zachowek, jest instytucją prawa cywilnego, spełniającą w szczególności funkcję zabezpieczającą, mającą na celu uchronić najbliższą rodzinę spadkodawcy przed rozporządzeniem przez spadkodawcę całym majątkiem na rzecz osoby lub osób nie znajdujących się w najbliższym kręgu rodziny spadkodawcy. Wywodzi się on z dbałości o to, aby majątek…
Data utworzenia: 16 stycznia 2014
Składanie pozwów grupowych zostało umożliwione dzięki ustawie z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Zgodnie z powyższym aktem prawnym, decydując się na zbiorowe dochodzenie roszczeń musimy korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika – adwokata lub radcy prawnego, chyba że powód jest już takim prawnikiem…
Data utworzenia: 17 stycznia 2014
Ustalenie przez sąd faktów potrzebnych do wydania prawidłowego orzeczenia jest niekiedy zadaniem bardzo wymagającym,, w szczególności, gdy tocząca się sprawa jest wielowątkowa, a strony niechętnie współpracują. Dodatkowym problemem jest także brak dowodów, które potwierdzałyby wersję chociażby jednej ze stron. Wyjściem z takiej sytuacji mogą…
Data utworzenia: 20 stycznia 2014
Umowa dzierżawy należy do kategorii nazwanych umów cywilnoprawnych, w związku z tym jej regulacji prawnej powinniśmy szukać w Kodeksie cywilnym. Jej przedmiotem mogą być zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchomości. W praktyce możliwe jest także oddanie pod dzierżawę przedsiębiorstwa. Jak tego skutecznie dokonać? O tym w poniższym artykule.
Data utworzenia: 23 stycznia 2014
Bez pracy nie ma kołaczy – tak mówi stare porzekadło. Jak się okazuje, to nie zawsze prawda. Istnieją sytuacje, w których zatrudniony ma prawo pobierać pensję nawet, gdy nie wykonuje swoich obowiązków. Sprawdź dlaczego.
Data utworzenia: 28 stycznia 2014