Ustawa Prawo o notariacie obliguje Przewodniczącego zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych do podania do publicznej wiadomości wykazu tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację notarialną. Jakie akty…
Data utworzenia: 4 kwietnia 2017
Waszym marzeniem jest zostać notariuszem? W takim razie czeka Was nie lada zadanie – egzamin wstępny na aplikację notarialną. Pomocny w przygotowaniach okaże się zakres materiału, który zdaniem MS jest konieczny do przyswojenia, by z powodzeniem zdać egzamin wstępny.
Data utworzenia: 15 kwietnia 2018
1 stycznia 2019 roku w życie wchodzą ustawy reformujące zawód komornika sądowego. Dla osób chętnych, które wiążą swoją przyszłość z tym zawodem, Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało spis aktów normatywnych, które stanowić będą podstawę pytań testowych na egzaminie wstępnym na aplikację komorniczą w 2018 roku.
Data utworzenia: 17 kwietnia 2018
Dosyć niedawno Ministerstwo Sprawiedliwości podało na swoich stronach internetowych wykaz aktów prawnych, których znajomość jest niezbędna, aby przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską i adwokacką. Teraz pojawiła się informacja o ustawach potrzebnych do napisania egzaminu wstępnego na aplikację notarialną. Dobrą wiadomością…
Data utworzenia: 25 marca 2014
W związku z prezentowaniem przez nas krótkich, ale przystępnych opracowań zagadnień przygotowanych przez KIRP dla aplikantów radcowskich dzisiaj przedstawiamy omówienie instytucji umorzenia udziałów w spółce z o.o., a więc pytanie nr 26.
Data utworzenia: 11 lipca 2014
Na podstawie 8a ust. 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka (Dz. U. Nr 123, poz. 850, z późn. zm.) Minister Sprawiedliwości podaje do publicznej wiadomości wykaz aktów prawnych i zalecanej literatury, z których wybrane będą stanowić podstawę opracowania pytań testowych na egzaminy dla osób ubiegających się o licencję syndyka w roku…
Data utworzenia: 11 lutego 2012
Dziś, w ramach powtórki zostanie poruszony temat z dziedziny prawa gospodarczego. Każdy student podczas swojej drogi prędzej, czy później natrafi na swej drodze na egzamin z prawa gospodarczego (lub odpowiednika o innej nazwie – w zależności od uczelni). Warto przed egzaminem mieć usystematyzowaną wiedzę z tej dziedziny. W niniejszym artykule zostanie…
Data utworzenia: 11 stycznia 2016
Jedną z podstawowych zasad polskiego prawa małżeńskiego jest zasada monogamii. Istnieje zakaz zawierania małżeństw przez osoby, które już w jednym pozostają. Oznacza to, że w tym samym czasie mężczyzna nie może pozostawać w związku małżeńskim z dwiema lub więcej kobietami, natomiast kobieta - z dwoma lub więcej mężczyznami.
Data utworzenia: 21 września 2012
Pracownik odpowiada za szkodę powstałą w mieniu powierzonym na trochę innych zasadach niż za szkodę powstałą w mieniu innym niż powierzone – przede wszystkim w pełnej wysokości zarówno, gdy szkoda została wyrządzona z winy umyślnej, jak i nieumyślnej. Obejmuje rzeczywistą stratę oraz utracone korzyści. Pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności…
Data utworzenia: 24 września 2013
Tym razem znów powracamy o tematyki prawa rodzinnego i omówimy, na przykładzie naszego kazusu, przesłanki orzeczenia rozwodu.
Data utworzenia: 9 listopada 2014