Prawidłowe zakładanie spółek prawa handlowego jest wyznaczane przez przepisy Kodeksu spółek handlowych. W zależności od konkretnej spółki, ustawodawca przewiduje konieczność spełnienia określonych przesłanek. Wymogi zawarte w KSH i innych ustawach w
Data utworzenia: 24 marca 2014
Spółka komandytowo – akcyjna należy do grupy osobowych spółek prawa handlowego. W swej konstrukcji jest jednak zbliżona do spółki akcyjnej, będącej spółką kapitałową. Regulację powyższych podmiotów odnajdziemy oczywiście w Kodeksie spółek handlowych
Data utworzenia: 27 września 2013
wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.
Data utworzenia: 3 października 2013
Tym razem na łamach naszego serwisu prezentujemy odpowiedź na 78 pytanie, które znalazło się na liście zagadnień przygotowanych przez KIRP. Ponieważ kolokwium z prawa spółek handlowych zbliża się nieubłaganie, Ty – drogi Aplikancie – nie musisz już ślęczeć z głową w ustawie bowiem my zrobiliśmy to za Ciebie.
Data utworzenia: 3 września 2014
Dzisiaj prezentujemy ciąg dalszy odpowiedzi na pytanie, które zajmuje 78 pozycję na liście zagadnień przygotowanych przez KIRP dla aplikantów drugiego roku aplikacji radcowskiej, przystępujących do kolokwium ustnego z prawa spółek handlowych. Dzisiaj naszą uwagę poświęcamy danym wpisywanym w dziale 2 rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru…
Data utworzenia: 4 września 2014
Dzisiaj prezentujemy trzecią, a zarazem ostatnią część opracowania pytania 78, poświęconego danym ujawnianym w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, którego znajomość jest obowiązkowa dla wszystkich aplikantów drugiego roku aplikacji radcowskiej przystępujących do kolokwium ustnego z prawa handlowego. Tym razem omawiamy to, co…
Data utworzenia: 5 września 2014
Na polskim rynku powstaje wiele firm-spółek. Jak wskazują dane najpopularniejszą a zarazem najbardziej ryzykowną formą spółek wybieranych przez przedsiębiorców jest spółka cywilna. Przed otwarciem spółki cywilnej warto dokładniej przyjrzeć się
Data utworzenia: 5 listopada 2012
W ramach powtórki przed egzaminem notarialnym, który odbędzie się w dniach 5 – 7 września 2017 roku, przedstawiamy zadanie egzaminacyjne, z którym zmagali się zdający egzamin notarialny 7 września 2016 roku.
Data utworzenia: 8 kwietnia 2017
Jeśli wspólnik udzieli spółce cywilnej pożyczki, zapłaci od niej podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten może obniżyć koszty firmy, jednak dopiero w momencie zbycia praw majątkowych wynikających ze zbycia udziału w spółce.
Data utworzenia: 3 kwietnia 2014
Komisja Europejska rozważa wprowadzenie obowiązkowych kwot kobiet w zarządach spółek. „ Menedżerki lepiej niż mężczyźni radzą sobie w sytuacjach kryzysowych” – mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.
Data utworzenia: 6 marca 2012