Dzisiejsze opracowanie poświęcamy prawu cywilnemu - części ogólnej. Omówimy w nim jak kwestię przedawnienia roszczeń reguluje obowiązujący Kodeks cywilny.
Data utworzenia: 30 marca 2016
W życie weszła ważna nowelizacja Kodeksu cywilnego. Jednymi z jej głównych założeń są ustanowienie obowiązku badania przez sąd upływu terminu przedawnienia z urzędu oraz skrócenie dotychczas obowiązujących okresów, po upływie których zobowiązanie
Data utworzenia: 10 lipca 2018
W polskim prawie cywilnym zasadniczo mamy do czynienia z dwoma terminami przedawnienia. Dla roszczeń o charakterze majątkowym wynosi ono dziesięć lat, natomiast dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz związanych z prowadzeniem działalności
Data utworzenia: 3 września 2012
Zasiedzenie jest jedną z instytucji polskiego systemu prawnego pozwalającą na nabycie prawa własności określonej rzeczy po upływie określonego okresu czasu. W zależności od rodzaju rzeczy i dobrej lub złej wiary posiadacza, czas ten może wynieść 3, 20, a niekiedy nawet 30 lat nieprzerwanego posiadania.
Data utworzenia: 24 maja 2013
Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego, zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś…
Data utworzenia: 4 lutego 2013
Przedawnieniem w prawie cywilnym nazywamy prawną możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczenia po upływie wyraźnie określonego w ustawie terminu. Zgodnie z treścią art. 117 § 1 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.
Data utworzenia: 26 września 2012
O charakterze sprawy ze stosunku pracy decydują dwa kryteria, a mianowicie materialnoprawne, jakim jest charakter stosunku prawnego, z którego wynika roszczenie podlegające ocenie na podstawie norm prawa pracy oraz formalnoprawne, jakim jest art. 476 § 1 pkt 1 KPC, który określa tego rodzaju roszczenie, jako sprawę ze stosunku pracy. Roszczeniem "ze stosunku…
Data utworzenia: 25 września 2017
roszczeniami prawnymi. Wszystkie roszczenia wynikające z prawa pracy podlegają jednak przedawnieniu – podobnie jak ma to miejsce w przypadku roszczeń wynikających z Kodeksu cywilnego.
Data utworzenia: 17 października 2013
Zadośćuczynienie jest formą rekompensaty za doznaną krzywdę. Zgodnie z regulacją art. 444 i 445 Kodeksu cywilnego, jest ono przyznawane m.in. w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia powstałych na skutek określonego zdarzenia związanego ze szkodą niemajątkową. Roszczenie o zadośćuczynienie, podobnie jak roszczenie o odszkodowanie…
Data utworzenia: 30 lipca 2013
Aby pracownik mógł skorzystać z przysługujących mu praw, niezbędne jest aby podjął odpowiednie działania w konkretnym terminie. Jak większość praw, także i te wynikające ze stosunku pracy, ulegają przedawnieniu. W ramach powtórki przed egzaminem wstępnym, przybliżmy nieco bardziej to zagadnienie.
Data utworzenia: 26 kwietnia 2015