Szykują się spore zmiany w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Nowy model asystentury sędziego i nowe znaczenie stażu referendarskiego – to tylko niektóre z nich.
Data utworzenia: 14 marca 2012
Aplikacja ogólna jest formą szkolenia przyszłych sędziów i prokuratorów. Tak naprawdę jest to jednak dopiero pierwszy etap, podczas którego wyłaniani są najlepsi z najlepszych – na specjalizację zawodową dostają się bowiem jedynie aplikanci, którzy
Data utworzenia: 18 grudnia 2013
Nie tak dawno pisaliśmy, że czas aplikacji ogólnej w Polsce dobiega końca. Zanim to jednak nastąpi, ustawodawca zamierza istotnie zmodyfikować zasady jej odbywania. W związku z tym, zanim szkolenie przyszłych sędziów i prokuratorów w obecnym kształcie na dobre zniknie z naszego systemu prawa, aplikanci ogólni będą musieli zmierzyć się z nowymi…
Data utworzenia: 6 marca 2014
Aplikacja ogólna, a z nią aplikacja prokuratorska oraz sędziowska od samego początku wywoływały liczne kontrowersje. W praktyce zdecydowana większość przedstawicieli środowiska prawniczego podkreślała, że organizacja szkolenia przyszłych sędziów i
Data utworzenia: 19 września 2013
Aplikacja ogólna ma na celu przygotowanie aplikantów do wykonywania w przyszłości zawodu sędziego lub prokuratora. Jest organizowana przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie i trwa 12 miesięcy.
Data utworzenia: 6 listopada 2012
Aplikacje prawnicze są jednym z etapów w kształceniu przyszłych adwokatów, radców prawnych, notariuszy, komorników, sędziów oraz prokuratorów. Oczywiście polski system prawny pozwala w niektórych przypadkach ominąć etap obowiązkowego szkolenia aplikacyjnego, niemniej jednak zdecydowana większość absolwentów studiów prawniczych decyduje się…
Data utworzenia: 26 sierpnia 2013
Z dniem 15 listopada 2012 roku weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości zmieniające zasady wyznaczania patronów dla aplikantów odbywających praktyk i staży aplikację ogólną. Zgodnie z nowym stanem prawnym jeden patron będzie mógł sprawować pieczę nad więcej niż jednym aplikantem, co dotychczas było niemożliwe. Potrzeba zmian…
Data utworzenia: 19 listopada 2012
Ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wprowadziła do polskiemu systemu szkolenia przyszłych sędziów i prokuratorów dosyć znaczące zmiany. Przed wykonywaniem jednego z powyższych zawodów trzeba obowiązkowo przejść przez aplikację ogólną, podczas której aplikanci z najlepszymi wynikami otrzymują „promocję”…
Data utworzenia: 21 listopada 2012
Aplikacja sędziowska i prokuratorska jest kolejnym etapem, po odbyciu aplikacji ogólnej, który kandydat na przyszłego sędziego lub prokuratora musi przejść, aby móc wykonywać upragniony zawód. Ogólnie rzecz biorąc powyższe aplikacje nie należą do
Data utworzenia: 21 listopada 2012
Najpopularniejszymi aplikacjami prawniczymi w naszym kraju są aplikacja radcowska, adwokacka, notarialna, komornicza i ogólna. Polski system prawny zawiera jednak kilka innych aplikacji związanych z pracą prawnika, wśród nich możemy odnaleźć
Data utworzenia: 7 listopada 2013