.
Zadziwił mnie przede wszystkim ładunek emocjonalny tego dzieła – przeplatają się w nim: ironia, żal, duma, pogarda. Wszystko naraz, tak właśnie mógł przemawiać tylko człowiek niewinny, godny szacunku, dobre tylko rzeczy robiący, a właśnie za rzeczy
Data utworzenia: 1 maja 2011
Szkic teorii praktyki jest najważniejszą książką klasyka współczesnych nauk społecznych – Pierra Bourdieu. Książka składa się z dwóch części: etnologicznej – relacjonującej badania autora przeprowadzone wśród Kabylów oraz teoretycznej, w której francuski antropolog wykłada rozliczne pojęcia swojej teorii socjologicznej: takie…
Data utworzenia: 1 maja 2011
Relacja z podróży do Mongolii autorstwa Wilhelma Rubruka, franciszkanina a zarazem posła papieskiego na dwór chana, jest najobszerniejszym, średniowiecznym opisem kultury Tatarów, który dotarł do naszych czasów i poprzedza relację Marko Polo. Tekst
Data utworzenia: 1 maja 2011
od razu autor zyskał miejsce pośród znawców kultur indiańskich, a zebrane przez niego wiadomości stały się podstawą do studiów nad rzeczywistością prekolumbijską.
Data utworzenia: 1 maja 2011
Rozprawy Autorki podzielone zostały na sześć dużych kręgów tematycznych, które pokazują nam, że prace lat ostatnich były kontynuacją jej wcześniejszych zainteresowań Prusem, Sienkiewiczem, Orzeszkową, żeromskim, jej badań komparatystycznych poświęconych recepcji Zoli i sprawie naturalizmu polskiego i europejskiego, fascynacji działalnością…
Data utworzenia: 1 maja 2011
Do bogate dorobku i tradycji prawa, stworzonego w antycznym Rzymie należą paremie – krótkie sentencje prawnicze, określające podstawowe zasady lub rozwiązania prawne. Ich wielką zaletą jest uniwersalność. Z jednej strony zachwycają zwięzłością, lapidarnością, z drugiej odznaczają się celnością i precyzją. Od starożytności po dzień…
Data utworzenia: 17 czerwca 2011
Opuscula scara-pod takim tytułem znana jest grupa pięciu traktatów teologicznych przypisywanych Boecjuszowi. Dziełka te podejmują dyskutowane wówczas zgadnienia teologiczne, uściślając za pomocą narzędzi logicznych język teologicznej debaty. A zatem
Data utworzenia: 1 maja 2011
”(...) Nie ma dziś zagadnienia energiczniej dyskutowanego, a jednocześnie tak źle rozumianego, jak inflacja. Politycy (...) rozmawiają o niej, jak gdyby była jakąś straszliwą zjawą pochodzącą zza światów, czymś - jak powódź, zaraza, czy najazd
Data utworzenia: 1 maja 2011
Spośród dyscyplin nauk ekonomicznych finanse wyróżniają się bardzo dynamicznym rozwojem, jeśli chodzi o tworzone narzędzia teoretyczne. Ważne jest również to, że nowe teorie są szybko weryfikowane, dzięki wykorzystaniu ich w praktyce. Podstawowe pojęcia i kategorie finansowe, które występują w teorii i praktyce, m.in.: stopa procentowa, wartość…
Data utworzenia: 1 maja 2011
Inaczej niż w społecznościach pierwotnych czy tradycyjnych, w nowoczesnych społeczeństwach wymiana symboliczna już nie istnieje, tym bardziej jako forma społecznej organizacji. Być może właśnie dlatego symboliczność nawiedza nas niczym zmarły; jak żądanie wciąż uchylane przez prawo wartości.
Idea Rewolucji od czasów Marksa próbowała to…
Data utworzenia: 1 maja 2011