”Raporty o sytuacji na Ziemiach Zachodnich” w porównaniu z innymi dokumentami Delegatury Rządu w sposób najbardziej usystematyzowany i pełny przedstawiają politykę okupanta na ziemiach włączonych do Rzeszy. Zachowały się one w komplecie i składają się z 12 numerów, obejmujących okres od września 1942 r. do czerwca 1944 r.
W ramach poszczególnych…
Data utworzenia: 1 maja 2011
Mając na uwadze charakter opracowania wybranym politykom przypisano podstawy prawne ich kształtowania, wskazano cele realizacyjne oraz instrumenty wykonawcze. Przedstawianie w każdym rozdziale kierunków kształtowania odpowiednich polskich polityk sektorowych ma na celu opisanie stanu implementacji ”acquis communautaire” w czasie bezpośrednio poprzedzającym…
Data utworzenia: 1 maja 2011
zasad kształtowania przez ludzkie społeczności swoich ładów wewnętrznych. Każdy bowiem człowiek żyje w społeczeństwie, a każde społeczeństwo w jakiś sposób porządkuje swoje stosunki wewnętrzne. Chociaż sposobów na to porządkowanie ludzie wymyślili wiele
Data utworzenia: 1 maja 2011
, życia społecznego, a także kwestie związane z kulturą popularną (mediami, subkulturami itd.). Jej autorzy, doświadczeni nauczyciele i wykładowcy, w sposób jasny oraz zwięzły definiują słowa-klucze współczesnej humanistyki. Wyjaśniają takie hasła, jak
Data utworzenia: 1 maja 2011
. Miłość jest jej częścią. Kiedy będziesz ją czytać, spadnie ci ciśnienie, puls wróci do normy, a oszalałe ze stresu serce zacznie znowu bić spokojnie. Spróbuj i przejdź do innego, lepszego świata. W nim nie ma już żadnego szefa.
Andrzej Rostocki, autor
Data utworzenia: 1 maja 2011
Zebrane w niniejszym tomie teksty zawierają w znacznej mierze poglądy filozofów należących do kręgu tradycji filozofii klasycznej, a więc takiej tradycji, gdzie celem poznania jest prawda, która czyni człowieka mądrym. W większości autorzy tekstów
Data utworzenia: 1 maja 2011
„Mity i symbole to krew, która odżywia ciało społeczeństwa” - pisze Rafael Argullol we Wprowadzeniu do Krytycznego słownika mitów i symboli nazizmu. Dla Hiszpanów, podobnie jak dla Polaków, nazizm to przede wszystkim bitwy, egzekucje i obozy. Jednak Rosa Sala Rosę uważa, że okropności wojny to zaledwie „czubek krwawej góry lodowej”…
Data utworzenia: 1 maja 2011
Kiedy współczesny człowiek z zaniepokojeniem obserwuje burzliwe wydarzenia dzisiejszych czasów, powracają pytania stawiane przez filozofów kultury. Czy należy mówić o jednej, czy też raczej o wielu ludzkich cywilizacjach? Co stanowi podstawę przynależności do danego kręgu cywilizacji? Czy mówić można nadal o jednej ludzkości, czy jedynie o różnych…
Data utworzenia: 1 maja 2011
Palindromy są to wyrazy, zdania, sentencje, wiersze lub inne utwory, które czytane w odwrotnej kolejności (wspak) – zachowują tę samą treść (najprostsze to np. imiona „Anna” czy „Ala”). W książce tej Autor zamieszcza ponad 1,5 tysiąca nowych, oryginalnych palindromów. Znajdziemy tu utwory króciutkie („Ikar bada…
Data utworzenia: 1 maja 2011
Od maja 2004 roku prawo europejskie stanowi źródło prawa także w Polsce. Charakter jego norm sprawia, że nie tylko wpływa na działalność legislatorów, lecz także – bezpośrednio – na sytuacje prawną nas wszystkich. Z mocy samych traktatów niektóre z przepisów prawa europejskiego obowiązują wprost i nie wymagają implementacji (rozporządzenia…
Data utworzenia: 1 maja 2011