Sprawy rozwodowe należą do kategorii spraw rozpoznawanych przez polskie sądy w postępowaniu odrębnym. Kwestia dopuszczalności rozwodu została uregulowana nie tylko w Kodeksie postępowania cywilnego, ale także w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Z treści powyższych aktów prawnych możemy dowiedzieć się w jakich sytuacjach można żądać rozwiązania…
Data utworzenia: 14 sierpnia 2013
Najwięcej osób decyduje się przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką i radcowską. Wśród absolwentów prawa są jednak osoby, które od zawsze marzą o własnej kancelarii notarialnej… Aby jednak spełnić marzenie najpierw trzeba zdać egzamin wstępny na aplikację notarialną, przejść przez aplikację i na końcu zdać egzamin…
Data utworzenia: 1 kwietnia 2015
Opieka jest instytucją prawa rodzinnego i opiekuńczego, uregulowaną w dziale pierwszym tytułu trzeciego kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Może być ona ustanawiana zarówno dla osoby małoletniej, jak i dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie. Z uwagi na charakter artykułu, jego zakres ograniczyliśmy do zagadnienia ustanowienia opieki na małoletnim…
Data utworzenia: 11 maja 2015
Jak wskazało Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w stanowisku z 11.1.2012 r., zostało ono wydane w związku z dyskusją, jaka toczy się w sprawie dopuszczalności skreślania z list aplikantów adwokackich osób, które uzyskały zaświadczenie o odbyciu aplikacji. W opinii NRA podstawą do usunięcia z listy aplikantów adwokackich, osób, które uzyskały…
Data utworzenia: 26 lutego 2012
Niedawno maturzyści otrzymali wyniki egzaminów. Teraz czeka ich wybór nie tylko kierunku studiów, ale również uczelni. Wielu, jak co roku, na początku roku akademickiego wyjedzie z rodzinnych miejscowości, by kształcić się w większych ośrodkach. Skąd wziąć fundusze na pokrycie wydatków związanych z mieszkaniem i edukacją w obcym mieście? Expander…
Data utworzenia: 8 lipca 2015
Maturzyści znają już wyniki egzaminu dojrzałości. Kolejnym wyzwaniem będzie dla nich znalezienie mieszkania w mieście, w którym zdecydują się podjąć naukę. Rok akademicki zaczyna się dopiero w październiku, ale rozpoczęcie wcześniejszych poszukiwań lokum daje większy wybór zarówno pod względem ceny, jak i lokalizacji. Expander podpowiada…
Data utworzenia: 17 lipca 2015
Wśród listy ustaw obowiązujących podczas egzaminu wstępnego na aplikację prawnicze w tym roku obowiązuje ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Tematem dzisiejszej powtórki będzie problematyka kontroli bezpieczeństwa imprezy masowej, która została uregulowana w tej ustawie.
Data utworzenia: 30 lipca 2015
Do rozpoczęcia roku akademickiego pozostało już niewiele czasu. Dla studentów to najwyższy moment na znalezienie mieszkania. Sieć biur nieruchomości Metrohouse przygotowała kilka porad, które mogą pomóc studentom w znalezieniu lokum na ostatnią chwilę.
Data utworzenia: 24 września 2015
1,5 mln Polaków jest zatrudnionych na umowy-zlecenia, zaś 0,5 mln – na umowy o dzieło. Umowy cywilnoprawne ze względu na mniejsze obowiązki w zakresie płacenia składek są bardziej korzystne dla pracodawców, zdarzają się więc nieprawidłowości przy ich zawieraniu. Nawet 15 proc. z 2 mln pracowników powinno być zatrudnionych na etacie, bo wykonywana…
Data utworzenia: 2 października 2015
Tematem dzisiejszej szybkiej powtórki przed egzaminem wstępnym na aplikację ogólną, będzie instytucja umowy spedycji. Została ona uregulowana w Tytule XXVI kodeksu cywilnego.
Data utworzenia: 6 października 2015