Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, obejmującym bardzo szeroki zakres czynności. Instytucja ta nakłada szczególne wymagania nie tylko na osobę udzielającą prokury ale również na osobę prokurenta. Zagadnienia związane z tym tematem regulują przepisy art. 1091- 1099 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014r., poz…
Data utworzenia: 31 maja 2014
„Wdrożenie scentralizowanego systemu przechowywania danych opartego na rozwiązaniach firm Synology i WD pozwoliło nie tylko na uproszczenie dostępu do danych, ale również znacznie podniosło poziom ich bezpieczeństwa” - Rafał Wiatr
Data utworzenia: 23 czerwca 2014
Instytucja przedawnienia w polskim prawie cywilnym pozwala niekiedy uniknąć odpowiedzialności za zaciągnięty dług. Należy jednak pamiętać, że termin przedawnienia zobowiązania zależy od rodzaju zawartej umowy – przepisy Kodeksu cywilnego są w tej mierze dosyć zróżnicowane. Warto jednak przypomnieć sobie tę materię, szczególnie że prawdopodobieństwo…
Data utworzenia: 4 lipca 2014
Kapitalizm jest bezwzględnym systemem opartym niestety nie na jakości produktów i potrzebach człowieka, lecz na zysku producentów. Ta zasada przekłada się także na kwestie zatrudnienia – skutki jej obowiązywania odczuwane są głównie przez młodych pracowników, ale także i przez praktykantów. Ta ostatnia grupa jest chyba najbardziej poszkodowana…
Data utworzenia: 15 lipca 2014
Dziś w ramach szybkiej powtórki instytucja prawa karnego materialnego – obrona konieczna. Większość z Was z pewnością wie na czym ona ogólnie polega i w jakich sytuacjach można się na nią powołać. Warto jednak z bliska przyjrzeć się dokładnej konstrukcji prawnej obrony koniecznej, być może takie pytanie pojawi się już niedługo na tegorocznym…
Data utworzenia: 16 lipca 2014
Początek XX wieku obfitował nie tylko w historie wojenne, ale także różne sprawy kryminalne. Co ciekawe duża część z nich miała miejsce na terytorium naszego kraju. Dziś przypomnimy historię hrabiego Macieja Ignacego Mielżyńskiego – podpułkownika, który oprócz zamiłowania wojskowego skrywał mroczną tajemnicę.
Data utworzenia: 3 listopada 2014
Wakacje na półmetku, co oznacza, że zbliża się czas jesiennych egzaminów. Chcąc pomóc tym, którzy marzą o dostaniu się na upragnioną aplikację, prezentujemy krótkie, ale treściwe materiały dydaktyczne, służące zgłębianiu wiedzy z zakresu różnych dziedzin prawa. Dziś postanowiliśmy omówić zagadnienie rozprawy w postępowaniu administracyjnym…
Data utworzenia: 1 sierpnia 2014
Odpowiedzialność za powstałą szkodę może przybierać różne formy – wszystko zależy od wielu różnych czynników, takich jak wiek i stan umysłowy sprawcy zdarzenia wywołującego szkodę, okoliczności i udziału osób trzecich w zdarzeniu, czy nawet rodzaju powstałej szkody. Dziś w ramach powtórki przedegzaminacyjnej skupimy się na kwestii szkody…
Data utworzenia: 5 sierpnia 2014
W ramach stosunku zobowiązaniowego wyróżniamy dłużnika i wierzyciela, nie oznacza to jednak że zawarta umowa posiada wyłącznie dwie strony. W praktyce może bowiem zdarzyć się tak, że po stronie dłużników wystąpi kilka albo kilkanaście osób. W takim przypadku odpowiedzialność za zobowiązanie kształtuje się w oparciu o specyficzne reguły…
Data utworzenia: 7 sierpnia 2014
Przygotowując się do egzaminów wstępnych na poszczególne aplikacje prawnicze warto pamiętać o ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Choć nie wiemy czy pytania z tego zakresu pojawią się na wrześniowym teście, nie zaszkodzi przypomnieć sobie jej regulacji. Dziś wyjaśnimy czym jest sama spółdzielnia.
Data utworzenia: 13 sierpnia 2014