Postępowanie administracyjne, podobnie jak procedura karna i cywilna, opierają się na zasadzie bezstronności załatwiania spraw. W związku z tym ustawodawca przewidział szereg okoliczności, których ziszczenie się uzasadnia odsunięcie sędziego czy pracownika organu administracyjnego od prowadzenie oznaczonego postępowania. W przeciwnym razie neutralność…
Data utworzenia: 21 stycznia 2014
Możliwość dochodzenia swoich praw na drodze postępowania sądowego jest zagwarantowana Konstytucją RP. Zasadniczo pozew, jako pismo inicjujące postępowanie sądowe w konkretnej sprawie składany jest przez jedną osobę, określaną jako powód. Przepisy w zakresie wymogów powyższego pisma procesowego zawarte są w Kodeksie postępowania cywilnego. Polskie…
Data utworzenia: 21 marca 2013
Umowa spedycji i umowa transportu należą do stosunków zobowiązaniowych, które nie są zbyt popularne w naszym kraju. Wydaje się, że skutkiem takiej sytuacji jest rozpowszechnienie umów o dzieło i umów zleceń, których to konstrukcje prawne są zdecydowanie prostsze. Niemniej jednak pewna grupa przedsiębiorców korzysta z rozwiązań prawnych w zakresie…
Data utworzenia: 18 kwietnia 2013
Instytucja najmu jest w naszym kraju dosyć dobrze znana. Przepisy prawne w tym zakresie odnajdziemy zarówno w Kodeksie cywilnym, jak i ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Najmem zwrotny nie jest jednak typowym najmem, stąd jego konstrukcja prawna może budzić duże wątpliwości…
Data utworzenia: 1 października 2013
Kodeks karny oraz Kodeks postępowania karnego to podstawowe akty prawne w zakresie ustalania odpowiedzialności karnej sprawcy określonego przestępstwa. Pamiętajmy jednak, że w powyższych ustawach nie odnajdziemy przepisów regulujących zasady wykonywania orzeczonych kar – tutaj właściwym będzie Kodeks karny wykonawczy. Wśród wielu instytucji uregulowanych…
Data utworzenia: 12 listopada 2013
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury przeanalizowała wyniki konkursu na aplikację ogólną w 2011 r. Najwięcej dostało się absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego i Śląskiego.
Data utworzenia: 1 marca 2012
Wybitny prawnik, współtwórca kodeksu karnego, były Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Andrzej Zoll przeszedł na emeryturę. W rozmowie z PAP opowiada o wyborze drogi życiowej, dotychczasowej pracy i planach na przyszłość.
Data utworzenia: 6 lutego 2013
Część uniwersytetów udostępniła już informacje na temat przebiegu tegorocznej rekrutacji na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie. Jak co roku najwięcej kandydatów ogółem było na prawo, ekonomię i psychologię. Na każdej uczelni jest natomiast inny zestaw kierunków o największej liczbie kandydatów na jedno miejsce.
Data utworzenia: 16 lipca 2015
Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Rzeszów po raz XIX organizuje cykl spotkań, szkoleń i warsztatów i wyjść w ramach Dni Edukacji Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Projekt odbywa się w dn. 16-18 listopada 2015 r.
Data utworzenia: 13 listopada 2015
Już 17 grudnia 2015r. Centrum Promocji Informatyki zaprasza na seminarium, które jest przeznaczone w szczególności dla prawników oraz pracowników kancelarii. To już 76 edycja tego wydarzenia, skuteczność szkolenia potwierdzona przez naszych uczestników!
Data utworzenia: 25 listopada 2015